Единадесет литографии на испанския сюрреалист Салвадор Дали, съхранявани в лондонски гараж и забравени в продължение на 50 години, бяха продадени на търг в Лондон, предаде АФП.
Литографиите са намерени от собственик на гараж в елитния квартал „Мейфеър" в британската столица. Те са закупени през 70-те години на миналия век за 500 британски лири.
Спектакълът „Робин Худ“ ще се играе в Шумен на 7 октомври, на Голяма сцена в Драматично-куклен театър (ДКТ) „Васил Друмев", съобщиха от културната институция.
Това е един от най-вълнуващите и обичани спектакли за сезона, който обещава да завладее публиката с динамика, смелост и непреходни теми като справедливост и свобода, отбеляза Десислава Василева, драматург в шуменския театър.
В главните роли са гост-актьорите Ники Илиев и Елена Петрова, които отвеждат публиката в света на легендарния герой, борещ се за справедливост в мрачните времена на Средновековието. Спектакълът е изпълнен с екшън, приключения и хумор, като в същото време запазва топлотата и драматичността на класическата история, допълни Василева.
Режисьор на спектакъла е Бойко Илиев, сценографията и костюмите са дело на Жанета Иванова. Музиката е на Евгени Господинов. Хореография и
Изложба на Стоян Куцев ще бъде представена в галерия-книжарница „София прес“.
Експозицията е озаглавена „Проектът - процес“ и може да бъде разгледана от 30 октомври до 15 ноември, съобщават организаторите.
Проектът е анонсиран от екипа като „моделиране на материя в електронна среда „То“ става неразличимо в реалността, излязло от видеоигрите и проектирано в координатната система на абсурда“.
Стоян Куцев е роден в Пловдив през 1963 г. Завършва Национална художествена гимназия - Пловдив през 1982 г. и Национална художествена академия - София като магистър по специалност "Живопис" при проф. Найден Петков през 1992 г. През 2008 г. специализира в Сите де-з-ар, Париж. От 1993 до 1996 г. преподава в Националната художествена гимназия – Пловдив. Член е на Дружеството на пловдивските художеници, Съюза на бъл
Йоко Оно спечели съдебно дело, с което доказва, че часовникът, принадлежал на убития й съпруг Джон Ленън, е нейна собственост, а не на частен колекционер, предадоха ДПА и Ройтерс.
Швейцарският федерален върховен съд отхвърли жалба на колекционера - италианец, живеещ в Китай, който е закупил часовника на търг.
Йоко Оно подарява на съпруга си часовника "Патек Филип", оценен на 4 млн. швейцарски франка (4,51 млн. щатски долара), през 1980 г. за 40-ия му рожден ден. На гърба е гравирано признание в любов по нейна поръчка.
Ленън е убит в Ню Йорк два месеца след рождения ден.
Десетилетия по-късно часовникът се появява в аукционна къща в Германия. Колекционерът го е купил там, но когато поискал да му бъде направена оценка в Женева през 2014 г., Йоко Оно разбрала.
Той искал да задържи часовника, като твърдял, че се е сдобил с ценния предмет
Лапидариумът в центъра на град Добрич бе изпълнен с ритмите на третото издание на “Добрич джаз фест”. Публиката имаше възможност да чуе изпълненията на музикантите Мирослав Турийски (пиано), Преслав Пеев (саксофон), Николай Карагеоргиев (китара) и Кирил Илчев (барабани).
Саксофонистът Преслав Пеев, който е родом от Добрич и част от групата “Керана и космонавтите”, изсвири авторски парчета от втория си самостоятелен албум. Той представи произведението Flip-Flop, а пианистът Мирослав Турийски завърши концерта с “My Blues”.
“Този проект, който вече трета година се изпълнява, е за нашите гости на града, нарочно го правим точно навън, на това място, за да може да съберем една публика, която знае защо идва. Тя няма да е хваната от главната улица, или от парка. Това ще бъде публика, която иска да дойде тук, но пък ще бъде с допир до муз
Националното турне „Концерти с кауза“ под наслов „С песен и стих в сърцата“ премина и през Плевен. Името на турнето е избрано специално. То е организирано в подкрепа на две важни кампании – на хората с репродуктивни проблеми и каузата за повече българска музика в национален ефир.
Плевенчани аплодираха в залата на Народно читалище „Съгласие 1869“ изпълненията на Нели Рангелова, Милена Славова, Росица Ганева, Искрен Пецов, Дует с кауза /Галя Георгиева и Наско Лазаров/, група „Спринт“, група „Хоризонт“, Красимир Недялков. Публиката пя заедно с тях и организира светлинно шоу.
Специални гости бяха децата и младежите от Музикален център Dori Dios - Плевен с ръководител Дори Люцканова.
В началото на концерта заместник кметът на Община Плевен Елина Димитрова обяви, че председател
Крис Къркъм, заместник-директор на аукционна къща „Хансънс Ричмънд“ (Hansons Richmond), каза пред АФП, че всяко произведение е продадено за сума, надвишаваща основната му оценка от 500 до 700 британски лири (между 601 и 841 евро). Най-търсената творба е цветна литография с голи фигури, подписана от самия художник. Тя достигна цена от 4900 британски лири (5889 евро).
Тези цени са по-ниски от други продажби на творби на Дали. През 2011 г. картината „Портрет на Пол Елюар“ от 1929 г. бе продадена за 13,5 млн. британски лири (над 16 млн. евро) в аукционната къща „Сотбис“ в Лондон.
Голям концерт с участието на изпълнителите 100 кила, Торино и Пашата, Дара и рок групата Б.Т.Р. на открита сцена "Крепостни сцени" пред Стария град в Несебър постави началото на кампанията "Не сте сами".
Негови организатори бяха Агенция "Митници" и Националната агенция за приходите със съдействието на Община Несебър, като кампанията цели да информира колкото се може повече младите за опасностите от хазартната и наркотичната зависимости.
Малко след като автомобилното движението по пътя към Стария град бе спряно около 19:30 ч., за настроението на пристигащата публика като диджей се погрижи 100 кила.
Петнадесет минути преди 21:00 часа водещата - актрисата Гергана Стоянова, представи на сцената Стефан Бакалов, началник на отдела за борба с наркотрафика в Агенция "Митници", който заяви: "Кампанията е наша лична кауза и през годините стана кауза на цялото о
Русенският държавен куклен театър спечели наградата на публиката в шестото издание на тримесечния Международен куклен театрален фестивал „Лято, кукли и приятели“ във Велико Търново.
След активно гласуване зрителите избраха за победител представлението „Маша и Мечока“. На второ място се нареди спектакъла „Патиланско царство“ на театър „Мале-мале“ от София, а на трето - постановката „Примък – отмък“ на Родопски драматичен театър „Николай Хайтов“ от Смолян.
„Наградата на публиката е най-ценното отличие, защото се дава от сърце“, каза създателят и организатор на проявата Веселин Василев. „Куклениците работят основно за публиката, а оценката на зрителите винаги е най-важна за всеки актьор“, добави той.
През трите летни месеца децата имаха възможността да гледа
Надявам се, че предизвиквам любопитство в младите хора към операта, каза Чинциа Тедеско за проекта си „Мистър Пучини в джаза“.
Италианската артистка и вокалист участва в предпоследната вечер на „Банско джаз фестивал“, където с квартета си представи един от по-новите си албуми Mister Puccini in Jazz. Чинциа Тедеско има и джаз проект, посветен на Джузепе Верди.
Когато пея опера в джаза, се надявам, че младите хора ще проявят любопитство и ще слушат и оригинала, ще проверят кой е Пучини, неговата музика, и може би дори ще слушат класическата опера, защо не, разказа пред журналисти Тедеско. От друга страна, вярва, че с работата и с изпълнители на класическа музика ще ги доближи до джаза.
Искам да направя мост между двата свята, с който да се преодоляват бариерите между музикалните жанрове, каза още Чинциа Тедеско.
Аз считам, че творчеството е огледало на личността. В такъв смисъл и моята музика сигурно напълно изявява това, което представлявам – не само като творец, но и като човек. Мисля, че творческата дейност на един автор най-малко може да прикрие недостатъците му или пък да преувеличи неговите качества. С една дума, при творчеството скрито-покрито няма, там всичко лъсва наяве, казва Васил Казанджиев.
Днес големият български композитор, диригент и педагог празнува своята 90-годишнина.
Той е роден на 10 септември 1934 г. в Мартен, Русенска област, в семейството на интелектуалци с музикални интереси.
„Родителите ми имаха решаващо значение за това формиране в такъв смисъл, че първи те се сетиха да ме насочат към музиката. А всъщност това стана много случайно. Аз започнах на китара още съвсем малък, може би седемгодишен, и от
Отборът „Какво пък?“ спечели голямата награда на „Предизвикателството“ във Варна, което се проведе в рамките на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“. Инициативата даде възможност на любители да заснемат кратък филм до 10 минути за 24 часа. Преди това те преминаха майсторски класове, водени от ментори.
Във Варна в състезанието участваха пет отбора, от които четири се представиха на финала с готови филми, които бяха прожектирани във Фестивалния и конгресен център. Техни ментори бяха режисьорът и продуцент Николай Мутафчиев, актрисата Кристина Верославова, продуцентката Веселка Кирякова и сценаристът Симеон Венциславов.
Победителите получиха чек за хиляда лева и правото филмът им да се състезава с призьорите от „Предизвикателството“ в други градове на страната за националната награда. Менторите обяс
Според Крис Къркъм тази продажбата предизвиква огромен интерес, а търсенето е голямо. „Тези литографии са много специални. Те са ярки и цветни и смятам, че ще подхождат на всеки дом“, каза той.
Продажбата е и пример за това как онлайн търговете позволяват на по-голям брой частни купувачи да закупят произведения на изкуството на конкурентни цени. „Една дама купи три от литографиите на Дали. Тя ги е видяла по медиите и ги иска за дома си. Това нямаше да е възможно преди десет години. Тогава този тип търгове бяха предназначени за професионалисти, които се интересуват само от препродажбата на закупените предмети“.